Nasza kraina

Obszar działania naszego Stowarzyszenia położony jest w środkowej części woj. pomorskiego, w powiecie kartuskim, w gminie Stężycaoddalonej o około 50-60 km od Trójmiasta. Blisko połowa terenu gminy objęta jest ochroną przyrody Kaszubskiego Parku Krajobrazowego a pozostała część leży w jego otulinie. Trudno opisać wszystkie jej uroki, klimat, smaki i zapachy - trzeba to zobaczyć, poznać i doświadczyć. Są to tereny o wybitnych walorach krajobrazowych, obejmujące m.in. pasmo Wzgórz Szymbarskich z najwyższym szczytem Wieżycą (329 m npm) - raj dla miłośników sportów zimowych.

Atrakcje regionu

W Stężycy na wysokości 162 m npm z Jeziora Stężyckiego bierze swój początek Radunia, lewy dopływ Motławy. Jest ona jedną z najtrudniejszych dla kajakarzy, a jednocześnie najpiękniejszych rzek w Polsce. Płynie przez Pojezierze Kaszubskie aż do Gdańska. Ta niesforna i bardzo pracowita rzeka to prawdziwy raj dla ludzi szukających na wodzie przygody, sportowych wrażeń i odpoczynku. Zmienność jej charakteru sprawia, że na różnych odcinkach tego atrakcyjnego szlaku będą się dobrze czuły osoby o różnym stopniu zaawansowania kajakowego. 

Strojna ziemia kaszubska nie zapomniała i o naszyjniku, który godnie by ją zdobił. Spięła wśród swych wzgórz i lasów sznur dziesięciu jezior, tu i ówdzie przyczepiając doń jeszcze cztery jeziorne klejnoty. Ów naszyjnik to głośne z urody Jeziora Raduńskie. (Bedeker Kaszubski)

Atrakcje regionu

Jeden z najpiękniejszych krajobrazowo terenów rekreacyjnych Szwajcarii Kaszubskiej to tzw. Kółko Raduńskie. Jeziora połączone są w nieregularne koło, z lotu ptaka przypominające kształtem naszyjnik. Radunia stanowi oś tego terenu, tworząc z jeziorami i małymi strumieniami przepiękny ciąg, usytuowany w systemie rynien polodowcowych. Jest to ponad 25 zbiorników wodnych różnej wielkości, w całości położonych na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, z których niemal wszystkie nadają się do uprawiania sportów wodnych i pływania.
Można opłynąć cały opisywany teren, począwszy od Stężycy przez Borucino, Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Ostrzyce, Gołubie, aż do leżącego w odległości około kilometra od Stężycy jeziora Lubowisko.

Charakterystyka szlaku kajakowego

Atrakcje regionu

Długość szlaku - 98 km, Kółko Raduńskie 40 km
Spadek na szlaku - w środkowym biegu w przełomie babiodolskim 6,36%, średnio 1,5%

Szlak jeziorny I - Stężyca - Chmielno, przez jeziora Raduńskie Górne i Dolne.

Długość trasy ok. 16 km –czas spływy ok.7 godz.

Stopień trudności- łatwy.

Szlak jeziorny II- Chmielno - Pierszczewo przez jeziora Kłodno , Małe i Wielkie Brodno, jezioro Ostrzyckie i jezioro Patulskie. Proponujemy  spływ kajakowy z pominięciem jeziora Dąbrowskiego i Lubowisko, gdyż nie można bezpiecznie wyjść z kajaka na jeziorze Patulskim na granicy wsi Gołubie( dno bardzo muliste),druga przeszkoda to trzeba przenieść kajak miedzy jeziorem Patulskim i Dąbrowskim na odcinku 1,4 km. Dlatego należy skończyć spływ na wysokości wsi Pierszczewo przy pomoście. Tutaj możecie Państwo liczyć na przetransportowanie kajaków oraz nocleg w gospodarstwach agroturystycznych

- Długość trasy ok. 16 km –czas spływy ok.7 godz.

-Stopień trudności- łatwy.

Szlak jeziorny III –Pierszczewo-Ostrzyce i powrót-  Jeziora Patulskie i Ostrzyckie. Wysiadamy w Ostrzycach w centrum wsi przy kąpielisku. Tutaj można zjeść wędzona rybkę, odpocząć i wrócic do Pierszczewa.

Długość trasy ok. 10 km –czas spływy ok.4 godz.

Stopień trudności- łatwy.

IV Jezioro Patulskie przez Ostrzckie, dalej Radunią do Tratkownicy

Szlak kajakowy  rzeką Radunią, który składa się z dwóch odcinków. Radunia jest lewym dopływem Motławy. Długość rzeki wynosi 103 km,. Swój początek ma powyżej jeziora Stężyckiego, po czym przepływa przez szereg jezior zwanych "Kółkiem Raduńskim" Pojezierza Kaszubksiego. Następnie rzeka płynie przez Jar Raduni, gdzie ma szybki, rwący nurt. W dolnym biegu rzeka uchodzi do Motławy na Żuławach Gdańskich. Na rzece spotkamy 8 czynnych elektrowni wodnych.

  1. Górna Radunia (13,5 km): Odcinek rozpoczyna się tuż za mostem w Ostrzycach, przed którym znajduję się jaz. Zaraz na początku czeka na kajakarzy nie lada atrakcja, którą jest bystrze powstałe przez spiętrzenie rzeki kilkoma stopniami tworzącymi kaskadę. Po przepłynięciu około 1,5 km wpływamy na jezioro Trzebno o długości jedynych 900 metrów. Zaleca się płynięcie w pobliżu lewego brzegu, gdyż w ten sposób najłatwiej znajdziemy ujście rzeki. Przy wypływie widać zastawkę, która przy dogodnych warunkach wodnych można przebyć wąskim przepływem z prawej. Dalej rzeka podąża spokojnie przez niezalesione pagórkowate tereny między łąkami, aż dotrze do mostu drogowego i zabudowań Goręczyna. Za kolejnym mostem we wsi rzeka zaczyna meandrować wśród pól i łąk. Przepływamy kolejno: pod kładką z podwieszonymi rurami, dwoma mostami kolejowymi i drogowym i znowu kładką. Znajdujemy się w Somoninie. Od Somonina Radunia płynie krótkim jarem, jej dolina jest głęboka i wyjątkowo malownicza, a widoki są coraz ciekawsze. Rzeka zaczyna zdecydowanie przyśpieszać i meandrować wśród lasów. Następnie przepływając przez Kiełpino spostrzegamy po prawej stronie wysokie wzgórza, pokryte przemiennie lasami i polami. Końcowym punktem spływu jest betonowy most drogowy w Trątkownicy, za którym znajduję się baza Kaszubskich Kajaków, miejsce wyciągania kajaków i zarazem świetne miejsce do biwakowanie i odpoczynku przy ognisku. 
  2. Jar Raduni ( 7km - Babi Dół, 13 km - Rutki): Spływ Jarem Raduni rozpoczynamy za mostem w Trątkownicy. Po przepłynięciu niedługiego dystansu od zwodowania kajaków zaczyna nas otaczać zwarty las, z ostatnimi pojedynczymi zabudowaniami letniskowymi. Oznacza to, że wpływamy na Przełom Raduni. Na dłuższym odcinku rzeka pędzi, pieni się, podmywa brzegi i drzewa, tworzy fantastyczne zakola, a jej koryto urozmaicają głazy, zwalone pnie, bystrza i płycizny. Na tym odcinku Radunia jest niezwykle urodziwa - wpływając do Jaru, od razu odnosi się wrażenie, że to zakątek dziki, właściwie niezmieniony przez człowieka. Jednocześnie ten fragment cechuje się dużym stopniem trudności. Ostre zakręty, bardzo szybki nurt oraz pojawiające się co kilka metrów kolejne przeszkody sprawi, że spływ na długo pozostanie w pamięci kajakarzy. Niektóre powalone drzewa uda sie minąć góra, wjeżdżając na nie rozpędem. Pod innymi można przepłynąć chowając się w kokpicie kajaka. Często bywa jednak, że trzeba wyjść na leżący pień i przerzucić sprzęt, uważając przy tym, by nie wpaść do wody, która płynie z bardzo dużą prędkością. Duży spadek koryta, wynoszący miejscami do 6, sprawia, że nie ma zbyt dużo czasu na podjęcie decyzji, a każde zawahanie może skończyć się kąpielą. Trzeba również pamiętać, że na terenie rezerwatu nie można przerwać spływu. Przepływając przez Jar mijamy dwie drewniane kładki. możliwymi miejscami kończenia spływów jest most drogowy w Babim Dole lub elektrownia wodna w Rutkach.


Liczne lasy i rezerwaty przyrody, jeziora i rzeki, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery stanowią idealną bazę wypadową dla miłośników ciszy, spokoju i relaksu na rowerach, kajakach czy modnego „Nordic Walkingu”.

Atrakcje regionu